MDD a olympijský deň

"Trikrát – HIP, HIP HURÁ" ozvalo sa1.júna na šk. dvore a Deň detí sa začal. Na futbalovom ihrisku vo Veľkom Bieli nás čakalo už obrovské prekvapenie. Športové stanovištia s rôznymi športovými činnosťami, náradiami a náčinniami – skákanie vo vreci, preskakovanie, podliezanie, triafanie do terča a koša, streľba z luku, slalomový beh a veľa iného. Veľkou vytrvalostnou výzvou bola aj spoločná súťaž v behu s prenášaním loptičiek. Deti sa mohli počas športovania osviežiť ovocím, džúsom alebo čistou vodou v stánku s občerstvením. Najviac im však žiarili očká, keď dostali za absolvovanie všetkých stanovíšť ozajstnú medailu. Toto všetko pre deti pripravili členovia Bežecko triatlonového klubu – BTK vo Veľkom Bieli. Deťom trpezlivo pomáhali pri prekonávaní všetkých športových disciplín a povzbudzovali ich. Venovali deťom svoj čas a vyčarovali pre deti nezabudnuteľné športové dopoludnie, za čo všetkým zúčastneným členom BTK patrí naše veľké poďakovanie. Rovnako ďakujeme aj Združeniu rodičov za milé darčeky, ktoré deti v tento deň dostali, mamičke Zoe Horváth, ktorá deťom darovala farebné kapsičky a na deti nezabudli ani pani kuchárky, od ktorých deti dostali keksík.

Jazda Veselým Prešporáčikom

V stredu, 31.5.2023 nám pred bránou materskej školy zastal a zazvonil zvončekom Veselý Prešporáčik. Jeho červená farba na slnku len tak ligotala. Na veselú jazdu po Veľkom Bieli nás pozývali veselí animátori Peťo, Terezka s Barborkou ujo šofér Ľubo. Neváhali sme a plný očakávania sme nastúpili na jazdu plnú pesničiek, spevu, tlieskania, bubliniek a radosti. Veselý Prešporáčik nás previezol okolo artézskej studne, kostola, jazera, obecného úradu, kultúrneho domu a prešiel s nami aj uličky Malého Bielu. Počas celej jazdy sme spolu spievali a rozdávali radosť a veselú náladu i obyvateľom a návštevníkom Veľkého Bielu. Za okružnú jazdu deti poďakovali, rovnako aj za lízatko - darček od animátorov. Na záver sme sa na pamiatku spoločne odfotili pred Prešporáčikom. 

Ďakujeme za krásny zážitok.

Návšteva Kynologického klubu

Do škôlky nám prišla pozvánka z Kynologického klubu Veľký Biel. Spoločne celá škôlka sme sa tak v utorok 30.5.2023 vydali na dlhšiu prechádzku do výcvikového priestoru neďaleko jazera. Po ceste sme pozorovali okolité rozkvitnuté poľné kvetiny a podarilo sa nám zahliadnuť aj rýchle jašteričky. Vo výcvikovom priestore nás už čakali štyria psíky so svojimi výcvikármi. Predviedli nám ukážky povelov a poslušnosti vycvičených psov. Deti však najviac zaujalo a rozveselilo ako dokážu rýchlo prekonávať rôzne prekážky – skákať cez vyvýšenú prekážku, behať slalomovo či preliezať cez tunel. Zaujímavá bola aj ukážka vyhľadania "ukradnutej detskej čapice", ktorá sa však šťastlivo vrátila k majiteľovi, či stratená rukavička. Všetky psíky nám predviedli ukážkové výkony poslušnosti svojich majiteľov a tak im deti za ich výkon aj zatlieskali. Na záver si i deti mali možnosť aspoň z časti vyskúšať prekážkovú dráhu a na jej konci čakala na nich sladká odmena.

Divadielko O slniečkovej a dažďovej víle

V utorok 23.5.2023 k nám do škôlky premiérovo zavítalo detské divadielko KaSia s predstavením " O slniečkovej a dažďovej víle. " Veselé i vážne predstavenie o priateľstve i hádke, ale najmä o uzmierení, deťom ukázalo, čo sa stane s prírodou, keď sa dve kamarátky víly – Slnienka a Dažďulka – pohádajú. Ich uzmierenie si priali Slniečko i Dáždik, aby sa zas spojili farebným mostom - dúhou, čo sa im s pomocou detí aj podarilo. Predstavenie bolo doplnené spevom, hrou na gitare ale i so zapájaním detí do deja príbehu. Deti sa za celé predstavenie poďakovali obrovským potleskom a odniesli si z neho na pamiatku aj omaľovávanku Slniečka a Dáždika.

Dopravné ihrisko v Trnave a na dvore v škôlke.

V rámci dvojtýždňového projektu Chrobáčik- Dopraváčik sa deti hrali, rozprávali, kreslili,maľovali, riešili problémové úlohy na tému doprava. Spoznávali dopravné značky, semafor a pravidlá, podľa ktorých sa účastníci premávky riadia na ceste, priechode, na cestičke pre cyklistov. Všetky poznatky si mohli deti z III. a IV. triedy preveriť na dopravnom ihrisku v Trnave. Deti si vyskúšali jazdu na bicykli, motokáre alebo sa chôdzou presúvali po chodníkoch. Samozrejme, každý jeden škôlkar musel dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Zastaviť na červenú, jazdiť na bicykli po cestičke pre cyklistov, prechádzať po priechode pre chodcov... Škôlkari ukázali čo všetko vedia aj v teoretickej časti, v učebni, kde odpovedali na otázky o doprave. Za predškolákmi však nezaostali ani mladšie deti, ktoré si pravidlá cestnej premávky vyskúšali na dopravnom ihrisku, ktoré im pripravili pani učiteľky na školskom dvore. Za svoje snaženie dostali všetci odmenu- vodičský preukaz na riadenie nemotorového vozidla.

Dopoludnie so záchranármi v materskej škole

Každý zo škôlkárov sa už ocitol v situácii, keď spadol, udrel sa, oškrel si koleno a mamina, pani učiteľka, prípadne ocino zranenie ošetrili dezinfekciou a náplasťou. Mnoho z detí vie opísať aj rôzne nebezpečné situácie a zranenia, o ktorých počuli alebo videli v televíznych novinách a pod. Dokážu však ošetriť krvácanie z nosa? Postarať o kamaráta, ktorý má zlomenú nohu alebo ruku? Na tieto a mnohé ďalšie otázky dostali deti odpoveď od členov záchrannej služby. Deťom zaujímavo predstavili všetky pomôcky a nástroje, ktoré pri svojej záchranárskej práci používajú. Dlahy, nosidlá, obväzy, ... Ukázali deťom ako treba správne poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý nedýcha alebo ako dať masáž srdca. Deti si prezreli obsah lekárničky a obväzovali kamarátovu hornú končatinu a so záujmom sledovali ako treba postupovať pri zlomenine ruky alebo nohy. Deti si pamätajú, aké číslo by mali vyťukať na telefóne, aby sa dovolali k záchranárom. Za sprostredkovanie stretnutia so záchranármi a prehliadku sanitky ďakujeme oteckovi Dávida Szigetiho.

Navštívili sme dobrovoľných hasičov vo Veľkom Bieli

V rámci projektu Chrobáčik- Dopraváčik sa deti prostredníctvom hier, rozhovorov a rôznych tvorivých činností zaoberali aj témou záchranári. Aby sme deťom túto problematiku priblížili čo najviac rozhodli sme sa navštíviť hasičov vo Veľkom Bieli. Privítali nás príslušníci hasičského zboru, ktorí nás oboznámili s úlohami a významom práce hasičov. Veľmi pútavé a zaujímavé boli praktické ukážky, jednotlivé nástroje a oblečenie potrebné pre prácu každého hasiča. Hasiči ochotne odpovedali na zvedavé otázky detí a deti si trpezlivo vypočuli ich skúsenosti. Deti mali možnosť nasadnúť do hasičského auta, vyskúšať si prilbu a pani učiteľky sa obliecť do hasičského oblečenia. Deň u hasičov sa vydaril aj napriek nepriaznivému počasiu. Deti odchádzali plné nových zážitkov a mnohé z nich si určite predstavovali, že i oni raz možno budú hasičmi.

Deň matiek

Maminka je moja kráska,

maminka je kľud a láska.

Aj takýto veršík odznel z úst našich malých škôlkárov počas vystúpenia pri príležitosti Dňa matiek v piatok 12.5.2023. Okrem toho deti mali pripravené pre svoje mamičky aj tance ľudové, moderné i klasické. Spievali piesne, zahrali krátke scénky a recitovali veľa básni, pri ktorých sa na tvári mamičiek objavila i slzička. Odznelo veľa láskavých vyznaní, ale aj poďakovania za to, čo všetko naše mamičky pre nás každý deň robia. Verte alebo nie, postaviť sa na pódium pred obecenstvo nie je jednoduché. Deti to však zvládli a tešili sa z potlesku nielen svojich mamičiek, ale aj blízkej rodiny.

Kocúr v čižmách

Dňa 25.4.2023 zavítalo do našej materskej školy klasické marionetové divadielko Bum Bác, ktoré v podaní hercov Elišky a Mariána Gregoričkovcov predstavilo deťom rozprávkovú inscenáciu : Kocúr v čižmách. Herci zahrali deťom príbeh o priateľstve mlynárskeho syna Janka s kocúrikom Felixom. Malí diváci so záujmom sledovali dej rozprávky, v ktorom po prekonaní viacerých prekážok kocúr Felix spravil zo svojho pána Janka bohatého a urodzeného človeka. Počas predstavenia v podaní hercov zazneli nové , vtipné, rytmické pesničky spojené živou hrou na gitare, ktorá deti rozospievala. Obecenstvo veľkým potleskom odmenilo všetky postavy z rozprávky, ale najviac sa im páčil Mudrc Domased, ktorý hovoril len v prísloviach. Predstavenie zanechalo v deťoch pekný zážitok, a už sa tešia na ďalšie stretnutie s hercami z divadielka Bum Bác.

Exkurzia v papierni Petrus na ručnú výrobu papiera

Mesiac Marec sa spája nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha je najobľúbenejším priateľom, spoločníkom človeka, dospelých i tých najmenších. 

Tak je to aj v našej materskej škole. Neprejde ani jeden deň bez toho, aby si naše "chrobáčiky" s veľkým záujmom nelistovali v knihách rôznych žánrov, no ešte radšej počúvajú rozprávky, napínavé príbehy, veselé príhody z týchto knižiek. 

V rámci edukačného projektu " Z lesa do rozprávky" deti objavovali, akú dlhú cestu musí prejsť príbeh, kým sa dostane na papier, do knihy a napokon ako rozprávka do detských rúk! Predškoláci už poznajú proces premeny strom-drevo-papier-kniha, vedia identifikovať, porovnávať, opisovať vlastnosti papiera, majú poznatky o postupe prípravy recyklovaného papiera, čo využili aj pri jeho výrobe. 

Aby sa rozšírili poznatky detí a obohatili ich skúsenosti, aj tento rok sme naplánovali a zorganizovali pre predškolákov exkurziu do papierne Petrus v Senici- ručná výroba papiera. A urobili sme dobre, majster Čmela nás tentokrát prekvapil novou formou na výrobu papiera v tvare srdiečka a do zmesi bavlníka a vody pridal ružové prírodné farbivo a kvietky.

 V prvej časti exkurzie sa deti oboznámili s históriou výroby ručne robeného papiera. S veľkým záujmom počúvali zaujímavý výklad o tom, ako sa voľakedy veľmi dávno znaky zapisovali na kamenné, hlinené alebo drevené tabuľky, ako v Egypte z rastliny, ktorá rástla v oblasti Nílu vyrobili papyrus. Nástupcom papyrusu sa stal pergamen, ktorý vyrábali jednoduchým postupom z teľacej, ovčej alebo kozej kože. Kolískou výroby papierovej hmoty a papiera sa stala Čína. Pri výrobe papiera použil a pomlel vynálezca hodvábny odpad, zvyšky kôry stromov, konope, ale aj kúsky rybárskej siete. Po zaujímavom výklade nám pán majster postupne a podrobne opísal, ukázal aj predviedol celý postup a proces ručne robeného papiera. Veľkým zážitkom pre nás všetkých bolo, že sme si na záver mohli sami vyrobiť vlastný originálny hárok papiera v tvare srdiečka.

Ja som dobrý remeselník

Dňa 29.3.2023 k nám zavítal ľudový umelec Peter Hlbocký s pútavým výchovným koncertom "Ja som dobrý remeselník". Cez obraz jarmoku deťom priblížil rôzne známe i menej známe remeslá ako napr. obuvníctvo, kováčstvo, mlynárstvo, hrnčiarstvo či vinárstvo a aj drotárstvo. Hovorené slovo doplnil ľudovými piesňami, pri speve ktorých sa doprevádzal mnohými ľudovými hudobnými nástrojmi. V programe sme sa stretli s heligónkou, drumbľou, píšťalkou, husľami, gajdami, fujarou, ozembuchom a spoznali aj také zaujímavosti ako sú ladené zvonce a vinohradnícke ulikáče. K netradičným nástrojom, ktoré predviedol patril mrmlák, okarína a ninera. Deťom sa veľmi páčili hlinené hračky, ktorými pán Hlbocký napodobnil kukučku, sovu a hrdličku. Rozprávanie bolo obohatené o slovenské príslovia a hádanky. Obdivuhodný výkon umelca deti ocenili veľkým potleskom a úsmevom. Jeden z najväčších potleskov zožali malí "zbojníci a zbojníčky", ktorí si vyskúšali hru na tamburíne, triangli a ozembuchu v sprievode kravských zvoncov. 

Vítanie jari, vynášanie Moreny.

Slávnosť vynášania Moreny mala veľký význam pre našich predkov. Verili, že s Morenou odnesú z dediny dlhú zimu, zo svojich domov smrť a hlad. Morenu vytvorili dospelí z drevených palíc a slamy. Väčšinou bola oblečená do starých ženských šiat bielej farby. Za spevu a odriekania rôznych obradných básní odniesli Morenu k blízkej rieke alebo k jazeru. Morenu vyzliekli, zapálili a vhodili do vody. Dôležité bolo, aby voda Morenu odniesla preč od dediny. Po vykonaní rituálu mala nastúpiť vláda jari, Vesny, a s ňou aj radosť a dostatok všetkého potrebného. Ako však plynul čas a ľudia prestali veriť rituálom, na vynášanie Moreny sa pomaličky začalo zabúdať. Preto sme sa rozhodli pripomenúť si slávnosť vynášania Moreny spolu s deťmi. Pani učiteľky vytvorili z drevených palíc a slamy telo Moreny, / jednu Morenu väčšiu, jednu menšiu, lebo v našom potoku netečie dostatočne veľa vody, nemohol by našu Morenu potok odplaviť/. Moreny obliekli do ženských šiat, deti sa naučili básničky, povedačky, ktoré recitovali, odriekali aj ľudia pred dávnymi rokmi. Napríklad túto: 

"Morena, Morena, kde si prebývala?

Tam hore, tam hore, v tej tmavej komore.

Čo si tam robila? Mlieko som mútila?

Kdeže je to mlieko? Vrany ho vypili?

Kdeže sú tie vrany? Na suchom konári?

Kdeže je ten konár? Chlapci ho odťali."

.......

Po ceste k potoku sa deti pokúsili niesť Morenu. Bola naozaj ťažká. Možno aj preto, že mala v sebe všetku zimu a chlad... Pri potoku deti Morene /menšej/ vzali šaty a pani učiteľka ju symbolicky zapálila a hodila do vody. V sprievode povedačiek a za zvukov rôznych rytmických nástrojov / rapkáče, ozembuch... /sme čakali kým ju potok odplavil. Konečne sme privítali jar.

" Morenou šla zima spať, už sa ku nám nenavráť.

Posledný sneh pije zem, poď slniečko , poď že sem!"

Veríme, že aj vďaka tomuto zvyku sa nám naozaj podarilo privítať jar tak, ako sa patrí so

všetkými jej krásami. / Po návrate do materskej školy sme väčšiu Morenu zavreli do tmavej

komory./

Gašparko a Janko v pekle

Dňa 10.03.2023 do našej MŠ opäť zavítalo Stražanovo bábkové divadlo so svojimi

nádhernými bábkami a kulisami. Zo svojich siedmych predstavení nám tentokrát zahrali klasickú bábkovú hru, v ktorej dobro zvíťazí nad zlom, keď Janko s gašparkom prekabátia čertov. Od mladého hlúpeho čerta figliarstvom vymámia zlato a dukáty, ktoré rozdelia medzi chudobných, zaplatia dlžoby židovi Grossmanovi, krajčírovi. Mladý čert, aby si zachránil kožu pred výpraskom od starého čerta, prezradí komu to dal. Prešibaný Gašparko si znovu poradí pri naháňačke so starým čertom, keď mamička pokropí zem svätenou vodou a on sa na nej pošmykne a odletí do pekla. Deti mali veľkú radosť a niektoré aj veľký strach, ale nakoniec pochopili, že sa všetko dobre skončí a odmenili bábkohercov dlhým potleskom. Po divadielku nechýbalo zábavno- hudobné predstavenie bábok, ktoré naše detské publikum roztancovalo. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s manželmi Stražanovcami a na ich pútavé príbehy v podaní čarovných marionetov, ktoré sú tak blízke našim detským divákom.

"CHYSTAJTE SI DETI MASKY, BUDE KARNEVAAAL..."

Mesiac február zasadol na svoj trón a sledoval, ako sa naša materská škola chystá na fašiangovú zábavu. Zo stien na chodbách i v triedach sa usmievali veselí a farební klauni, ktorí nás rozveseľovali svojimi smiešnymi tvárami. Pieseň "Chystajte si deti masky "sa ozývala v sprievode nástrojov celý týždeň. Deti vyrábali šašov, masky, škrabošky a čelenky. Deti a pani učiteľky si začali pripravovať kostýmy a masky a nevedeli sa dočkať veľkého karnevalového dňa. A dočkali sa. V piatok, 17. februára 2023 "zaklopal na dvere" karnevalový deň. Poobede sa deti s rodičmi presunuli do vyzdobeného kultúrneho domu, ktorý sa zmenil na maškarádu ako sa patrí. A aké by to boli fašiangy bez tradičných dobrôt? Šišky, koláče a iné dobroty od šikovných mamičiek zdobili stôl. Postupne sme mohli medzi sebou privítať masky od výmyslu sveta. Nechýbali princezné, víly či motýle, bojovníci, zvieratká, či rozprávkové bytosti. Masky boli prekrásne a náležite sa po promenáde predstavili. Každá maska bola odmenená. 

Karnevalový program bol rôznorodý. Striedali sa tanečné kolá so súťažami, do ktorých boli zapojení aj rodičia. Všetci preukázali rýchlosť a šikovnosť napríklad pri stavaní domčeka z farebných skladačiek. Veľmi vtipná bola aj súťaž, pri ktorej bolo úlohou rodičov prasknúť na stoličke balón, ale asi najväčší úspech zožala módna prehliadka s nápaditými modelmi. Všetci súťažiaci boli šikovní a odmeny sa im len tak sypali. Karneval bol veselí, radosť a spokojnosť nás všetkých potešila. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli, aby tento deň si deti užili s úsmevom na tvári a dlho na neho spomínali.

Výchovný koncert "Spievajže si, spievaj"

Tento školský rok k nám zavítala rodina Hlbocká už druhý krát. Pán Peter Hlbocký so svojou manželkou Katarínou, dlhoroční členovia SĽUKu nám predstavili zaujímavý a pútavý výchovný koncert 

,,SPIEVAJŽE SI, SPIEVAJ"

Vo svojom programe nám predstavili krásu slovenského folklóru, bohatstvo a rozmanitosť ľudových piesní a ľudových hudobných nástrojov, ľudových zvykov, tradícií. Priebeh koncertu bol chronologicky usporiadaný od kolísky,/ pričom používali aj rekvizity, aké sa kedysi používali,/ od uspávaniek cez detské piesne, ľúbostné piesne, kde deťom priblížili odobierku, odčepčovanie, cez pracovné piesne, kde sa deti zoznámili v priamom kontakte s nástrojmi ako sú fujara, gajdy, píšťalka koncovka, píšťalka dvojačka, šesťdierková píšťalka, okarína, píla, drumbľa, zvonce, mrmlák, ninera, ozembuch, husle a rôzne iné sprievodné, alebo netradičné ľudové hudobné nástroje. Počas celého koncertu zapájali do programu aj deti, rozospievali celú škôlku, čím bol koncert stále živý a zaujímavý. Deti ich odmenili spontánnym radostným potleskom a úsmevom.

Vianoce v škôlke

"Cingilingi cink!"- takto potichučuku sa ozýval škôlkou čarovný vianočný zvonček, ktorý rozžiaril očká každého malého škôlkára a odhalil tajomstvo krásne ozdobeného vianočného stromčeka a darčekov. Za prestretým stolom si deti vychutnali oblátky s medom a vianočné voňavé koláčiky. Spoločne si zaspievali najobľúbenejšie vianočné pesničky a koledy, rozprávali sa o vianočných zvykoch u seba doma. V príjemnej vianočnej atmosfére sme privítali v tento deň vzácnu návštevu, autorku novej detskej knihy Vianočná besiedka - Natáliu Kuľkovú. Prišla sa s nami podeliť o radosť z knihy, ktorú sa rozhodla pokrstiť v našej škôlke, ktorá spoločne s deťmi a p. učiteľkami bola pre ňu inšpiráciou pri tvorbe. Kniha sa pokrstila papierovými snehovými vločkami s prianím, aby bola úspešná i obľúbená medzi detskými čitateľmi a aby sa čoskoro dočkala pokračovania. Autorka niektoré deti odmenila svojou knihou za správne odpovede na súťažné otázky a venovala aj knihy so srdečným osobným prianím do každej triedy. Po prečítaní úvodných strán autorkou ju deti odmenili nadšeným potleskom. A potom sa už deti pustili do rozbaľovania darčekov vo svojich triedach, kde ich už čakalo veľa nových spoločenských hier a stavebníc, ktoré deťom priniesli veľkú radosť a nadšenie!

..nech Váš domov počas sviatkov naplní pravá vôňa Vianoc, nech Vám prinesie pohodu a spokojnosť a nasledovný rok nech je pre Vás rokom radosti, šťastia a úspechov! Krásne Vianoce a šťastný nový rok Vám praje kolektív materskej školy  

Medovníčkovanie

Na plechu už voňajú,

na ozdobenie čakajú.

Srdce zvonček, hviezdička,

Upiekla ich mamička..... Čo je to?

Áno sú to medovníčky.

Znova po roku k nám prichádzajú tie najkrajšie sviatky. Sviatky Vianoc sa spájajú s množstvom tradícií a jedna z nich je aj pečenie medovníkov. Upiecť a ozdobiť túto typickú vianočnú pochúťku nie je veru jednoduché. Aj v tomto roku si to vyskúšali naše detičky. Trieda sa premenila na vianočnú pekáreň a malí pekári najprv pomenovali, opisovali, porovnávali ingrediencie na medovníčky. Šikovne zvládli miesenie, vaľkanie a za pomoci pekných formičiek podľa svojho priania aj vykrajovanie cesta. 

Výchovný koncert "NESIEME VÁM NOVINU"

Výchovný koncert rodiny Hlbockej "Nesieme Vám novinu" vniesol do našej materskej školy príjemnú vianočnú atmosféru. Manželia Hlbockí zaujali deti hneď na prvý pohľad a to najmä preto, že prišli oblečení v krojoch, ktoré mnohé deti poznajú len z rozprávania. Keď zazneli prvé tóny piesní v sprievode hudobných nástrojov ako fujara, koncovka, šesťdierková píšťalka, píšťalka dvojačka, drumbľa, píla, gajdy, mrmlák, flauty, husle, ozembuch, ninera nastalo v triede ticho a deti s úžasom počúvali. Koncert popretkávaný piesňami, hudbou a hovoreným slovom nám priblížil Vianoce, vianočné zvyky a tradície, ale aj na zvyky, ktoré Vianociam predchádzajú. Obdobie od Martina cez Katarínu, Ondreja, Barboru, Mikuláša, Luciu až k samotnému Štedrému dňu bolo spojené s množstvom prísloví, porekadiel, piesní a zvykov, ktorými sa kedysi ľudia riadili. Vianočnú atmosféru nám ľudoví umelci navodili koledovaním, spievaním vianočných piesní, kolied, vinšovaním a prezentovaním vianočných zvykov. Do koledovania boli zapojené aj naše deti, oblečené do typických odevov z minulosti, ktoré im veľmi pristali. Deti si za svoje vianočné koledovanie vyslúžili veľký potlesk. Na záver zaznela v podaní manželov, pieseň "Tichá noc, svätá noc", ktorá nám tak isto, ako celý koncert pripomenula, že sa začal čas adventu a pomaly sa blížia Vianoce, na ktoré sa všetci tak veľmi tešíme.

Mikuláš v škôlke

V kalendári žiari už mesiac december a vianočno -zimná výzdoba v škôlke napovedá, že Vianoce sa blížia a s nimi aj návšteva Mikuláša. Deti sa poctivo pripravovali na jeho príchod, aj keď niektoré s veľkou obavou, či príde aj čert. Mikuláša sme privítali s pesničkou Vitaj Mikuláš, ktorý prišiel s krásnym bielym anjelom, ale tento rok aj s veľmi nezbedným čertíkom Bertíkom. Spoločne sme Mikulášovi zarecitovali a zaspievali mikulášske básničky a pesničky, nechýbal ani spoločný tanec. Rozveselený Mikuláš odmenil každé dieťa v škôlke balíčkom plným sladkých prekvapení a nezabudol ani na pani učiteľky. Na pamiatku na dnešný deň dostal od detí darček a kresbičky, ktoré ráno stihli vytvoriť. Ďakujeme Mikulášovi za jeho každoročnú návštevu, milé slová a veselú atmosféru, ktorú nám vždy v našej škôlke vyčaril. Prajeme mu veľa zdravia a veríme, že aj nabudúci rok k nám zavíta.

Úcta k starším

V nedeľu 6. novembra pripravila sociálna komisia pri obci Veľký Biel slávnostné posedenie pre jubilantov, všetkých starkých v obci, ktorí dosiahli krásny vek 80, 85, 90 a 95 rokov. V priestoroch hasičskej zbrojnice deti našej materskej školy potešili starkých krátkym kultúrnym programom v podobe básní, piesní a hrou na rytmické hudobné nástroje. Svojím vystúpením potešili a vyčarovali úsmev aj na tvárach babičiek a deduškov v Dome seniorov Kotva. Ich šikovnosť a talent ocenili potleskom a sladkou odmenou.

Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí sa zúčastnili v pondelok na brigáde. . Podarilo sa nám vymeniť všetkých 16 cypruštekov v rekordnom čase. A tiež ďakujeme Plantagu za ústretovosť a výmenu stromčekov.

PROGRAM ZDRAVÝ ÚSMEV

Kto chce pekné zúbky mať,

musí si ich umývať.

Zober kefku raz, dva, tri

a na paste nešetri.

Či je večer, či je ráno,

zúbky umy - Zuzka, Stano.

Krásny, žiarivý úsmev, čisté, biele a zdravé zúbky sú súčasťou nášho zdravia. Tak

ako všetky deti, aj deti našej škôlky ľúbia papať sladkosti, ale vedia aj to, že sa

o svoje zúbky treba starať. Ako si majú správne umývať zuby, koľkokrát denne, si

zopakovali a vyskúšali so študentkou Vanesskou z Prešovskej univerzity - Katedra

dentálnej hygieny, v rámci témy týždňa : U lekára, u zubára - Chrobáčiky chcú byť

zdravé.

Prostredníctvom Programu zdravý úsmev, hravou formou prezentovala deťom tri

zaujímavé prednášky na tému: Ústna hygiena, Anatómia, Výživa. Vysvetlila im

anatómiu a funkciu zubov, vznik zubného kazu a spôsoby ich prevencie. Deti sa

naučili, čo všetko potrebujú pri čistení zúbkov, ako správne držať kefku, aké

vlastnosti by mala mať dobrá zubná kefka a správnu techniku čistenia zúbkov.

Spoločne rozlišovali, triedili potraviny na zdravé a nezdravé - ktoré prospievajú a

ktoré škodia zdraviu a zubom.

Názorne ukázala správnu techniku čistenia zúbkov na veľkom modely a nasledoval

spoločný tréning. Všetky deti mali so sebou aj svoje zubné kefky a tak si spoločne

nacvičili, ako bojovať proti zubnému kazu a povlaku.

Vanesska pochválila všetky deti za vedomosti aj aktivitu. Odmenila ich

omaľovánkami, pracovnými listami v ktorých pri riešení zadaných úloh si deti

zopakovali vonkajšiu stavbu zuba - korunka, ďasno, koreň, rozlišovali potraviny,

ktoré škodia zubom a ktoré nie.

Úlohy hravo zvládli a sľúbili, že sa budú o svoje zúbky správne starať a nezabudnú

na žiadnu z rád, ktoré dostali.

Pochvala patrí aj vám, rodičia. Vám, ktorí sa o zúbky svojich detí staráte a pri

umývaní im stále pomáhate. A tí, ktorí tak nerobíte, rýchlo do boja proti zubnému

kazu vašich detí.

Halloween v škôlke

Na nástenke našej škôlky sa objavil plagát s textom "Milí predškoláci, chcete sa zúčastniť na

strašidelne dobrom hallowenskom večierku? "

A predstavte si, jeden októbrový piatkový podvečer sa pred bránou škôlky začali schádzať všelijaké

tajomné bytosti : ježibaby, kostlivci, duchovia a rôzne strašidlá... Boli to naši predškoláci, ktorí sa

rozhodli, že ukážu svoju odvahu a strávia strašidelno-zábavny halloweensky večer v škôlke. Pani

učiteľky v ničom nezaostávali a tak zamaskované za bosorky, Bielu pani, smutnú nevestu, strašidelnú

tekvicu a Wednesday z rod. Addamsovej vítali deti. Halloweensky večer mohol začať!

Spoločne s Bielou pani sa deti vydali na šk.dvor, kde sa ozývali čudesné zvuky a strašidelný smiech

bosoriek. Deti sa však nedali odradiť a odvážne išli po cestičke svetielok od lampášikov a svetlonosov.

Hádali hádanky od tajomných bytostí a za odmenu dostávali sladkosť.

V " začarovanej strašidelnej škôlke" každé strašidlo pri prechode dverami do tajomnej komnaty

Bielej pani preukázalo svoju odvahu ochutnaním sladko-kyslého prekvapenia so zavretými očami. Po

skúške odvahy čakalo na deti hallowenské menu: obložené chlebíčky s čajíkom a ako dezert si

pochutnali na sladkých ako inak strašidelných pochúťkach. Večer bol plný strašidelných súťaží a

zakončil sa poriadnou diskotékou. Do hallowenskych vedierok si okrem sladkostí deti pribalili aj

veselé farbičky. Po náročnom večeri však na viacerých už doľahla únava. Práve včas, lebo pre každé

malé strašidielko si prišli rodičia, aby ho uložili do postieľky.

Všetkým maminkám, ktoré nám hallowensky večer osladili koláčikmi pekne ďakujeme.

Exkurzia v ovocných sadoch Dobrý Ježko

Bolo raz jabĺčko krásne, malo líčka červené... - pospevovaním známej piesne a dobrou

náladou sa vybrali predškoláci dňa 14.10. 2022 do ovocných sadov v Dunajskej Lužnej, kde

sa venujú pestovaniu viacerých druhov jabĺk, hrušiek, čerešní, jahôd a iného ovocia.

Po príchode na miesto, deti privítala teta ovocinárka a ujo ovocinár, ktorí ich sprevádzali

počas celej exkurzie. Tá sa začínala prednáškou, počas ktorej im predstavili ovocný sad,

pestované ovocie, priebeh pestovania, spôsob zberu a skladovania ovocia i distribúcie a rôzne

odrody jabĺk. Vysvetlili deťom, že jablká aby boli krásne a zdravé, musia ich chrániť.

Ukázali deťom špeciálne domčeky s lepidlom - lapače hmyzu, ktorými chránia jablká proti

škodcom, parafínové sviece na ochranu kvitnúcich stromov proti mrazu a siete roztiahnuté

nad korunami stromov, ktoré chránia úrodu proti krúpom, keď prší. Nasledovala ochutnávka

rôznych odrôd jabĺk, kyslejších a sladších, pri ktorej deti upozornili, že najviac vitamínov

A,B,C,E,K sa nachádza pod šupkou jabĺčka.

Exkurzia v ovocnom sade bola pre deti veľmi zaujímavá, poučná a ako darček si odniesli dve

jabĺčka a omaľovánky, a pre ostatných kamarátov do škôlky jablkovú šťavu, pexeso za čo

veľmi pekne ďakujeme.

Stražanovo bábkové divadlo - Lenivý Kubo

V piatok, 7. októbra sme privítali veľkým potleskom Stražanovo bábkové divadlo, ktoré sa tento krát predstavilo s rozprávkou "Lenivý Kubo". Stražanovo bábkové divadlo vždy prináša rozprávkovú pohodu i pastvu pre rozžiarené detské oči a inak tomu nebolo ani v tento deň. Svojimi originálnymi marionetami z lipového dreva a scénicky oživenou rozprávkou sa prihovorilo našim deťom. Prostredníctvom týchto bábok prezentovali deťom príbeh lenivého Kuba, ktorého naučil práci veselý Gašparko.

Deti hercov odmenili veľkým potleskom. Po skončení príbehu ešte nasledovala krátka exhibícia ďalších zaujímavých bábok, ktoré hoci v príbehu neúčinkovali, ale zaujali a pobavili deti, ako napríklad vlk - gitarista, zajac - flautista, kohút - harmonikár. Deti a aj pani učiteľky mali možnosť vyskúšať si, aké je náročné pohybovať s takými bábkami a stali sa aj oni na chvíľu bábkohercami. Stražanovo bábkové divadlo opäť vnieslo do detských tvárí úsmev a radosť. 

Jeseň v materskej škole

"Maľovala pani Jeseň farbičkami listy, jeden žltý, druhý hnedý, tretí ostal čistý."

Opäť po roku k nám zavítala pani Jeseň a odela svet do pestrých farieb. Slnko sa z oblohy pomaly vytráca, jeho lúče už tak nehrejú. Teploty klesajú, dni sa krátia a počasie je čím ďalej tým viac pochmúrnejšie a sychravejšie. Je najvyšší čas na zber poslednej úrody z polí, záhrad a ovocných sadov. Všetky tieto charakteristické znaky sú obsahom vzdelávacieho projektu "Jesenná brána sa otvára" a témy "Jeseň" a "Poďme spolu do záhradky - ovocie, zelenina" umožnili deťom aktívne spoznávať rôzne druhy ovocia a zeleniny, pomenovávať a priraďovať názvy, ochutnávať, rozlišovať ovocie aj zeleninu všetkými zmyslami, hrať sa pohybové hry, recitovať básničky, spievať pesničky a tvoriť rôznymi výtvarnými technikami. V tomto čase sme v materskej škole usporiadali aj výstavu ovocia, zeleniny, aranžmánov a svetlonosov, do ktorej sa mohli deti so svojimi rodičmi zapojiť a vytvoriť spolu z prírodnín zaujímavé výtvory. Týmito krásnymi aranžmánmi sa nám podarilo rozveseliť priestory materskej školy a vytvoriť z darov prírody prekrásne zvieratká, obrazy, ikebany, kytice, vyrezávané tekvice alebo aj svietniky. Každého škôlkara, ktorý sa zapojil do výstavy, čakala malá odmena- drevený list a omaľovávanka. Samozrejme veľká vďaka patrí aj rodičom, ktorí boli svojim deťom pri tvorení nápomocní a úžasne tvoriví.

2021/2022

Rozlúčka predškolákov

Aj tento rok prišiel čas, aby sme sa rozlúčili s našimi najstaršími deťmi a poslali ich do veľkého sveta. Prišli ako maličkí pred tromi, štyrmi rokmi - nechýbali ani slzičky. Dnes odchádzajú veselí, šikovní predškoláci, ktorí v septembri zasadnú do školských lavíc. V tomto školskom roku opúšťa brány našej materskej školy 32 predškolákov z triedy motýlikov a mravčekov, ktoré do školy pripravovali pani učiteľky Andrejka, Danka, Žanetka a Sonička.

Rozlúčka predškolákov bola veľkolepá aj vďaka krásne vyzdobeným predškoláckym triedam, bohato prestretým stolom plnými dobrôt, ktoré deťom pripravili rodičia. Oslava sa začala hneď zrána spevom tancom a spoločným posedením a pokračovala návštevou pani kuchárok a pána starostu. Deti sa so svojimi pani učiteľkami ruka v ruke za spevu vybrali rozlúčiť do kuchyne s pani kuchárkami a tiež na obecný úrad. Nezabudli ani na svojich mladších kamarátov so škôlky, ktorým zaspievali i zarecitovali rozlúčkové piesne a básne.

Popoludní pokračovala rozlúčka v kultúrnom dome, kde si predškoláci pozvali svojich rodičov, pána starostu, pani učiteľky, tety školníčky a pani kuchárku. Všetkých prekvapili veľkolepým vystúpením plným spevu, tanca a novinkou bola aj fotoprezentácia mravčekov-absolventov materskej školy. Na záver naši predškoláci vystúpili na pódium so spevom v talároch a po vyhodení čiapok do vzduchu slávnostne ukončili svoje škôlkarské obdobie.

Rozlúčkovou slávnosťou sa ukončila jedna etapa ich života. Ukončilo sa bezstarostné detstvo plné radosti, hier a nádherných rozprávok. V septembri ich čakajú nové dobrodružstvá a noví kamaráti za bránou základnej školy.

My im prajeme, aby sa im písmenká a číslice darili, aby do školy chodili radi a aby v dobrom spomínali na pestré chvíle svojho detstva v našej materskej škole.

Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým rodičom predškolákov za pomoc, ktorú nám počas troch rokov akýmkoľvek spôsobom poskytli. Ďakujeme za pomoc pri príprave a organizácii celej rozlúčkovej slávnosti, rodičom motýlikov ďakujeme za finančný dar, ktorý využijeme na nákup výtvarného materiálu k novému školskému roku.

Na konci školského roka Vám všetkým prajeme veľa slnka, oddychu, dobrej nálady, všetkým deťom, ale aj dospelým krásne slnečné leto plné pekných zážitkov a načerpanie nových síl do nového školského roka.

Olympijský deň

Tento rok sa síce letné olympijské hry nekonajú, my v škôlke sme sa však rozhodli, že napriek tomu si ich zorganizujeme. Na bráne škôlky sme si rozprestreli olympijskú vlajku s piatimi farebnými kruhmi a na dvore nám s veľkou pomocou bývalého otecka, pána Fülöpa vznikli štyri olympijské stanovištia. Peťovi. Fülöpovi aj touto cestou ďakujeme za jeho čas a ochotu. Naši malí nedočkaví športovci si spoločne nastúpili na školskom dvore a po zahájení škôlkárskych olympijských hier spoločne trikrát zvolali : "Hip, hip hurá!" Športové zdolávanie jednotlivých úloh mohlo začať! Všetky chrobáčiky sa usilovali preskakovať, liezť, triafať loptu do koša, skákať vo vreci, preskakovať prekážky, chodiť po lavičke, skákať na švihadle a ešte veľa iných činností. Ak sa nedarilo, skúsilo sa to ešte raz. Viaceré deti prekonávali svoj strach zo zlezenia po lezeckej stene, či chôdzi po vysokej lavičke. Kamaráti spolu s pani učiteľkou im však svojim povzbudzovaním dodali odvahu. Za úspešné zvládnutie jednotlivých stanovíšť si všetci vyslúžili pečiatku na kartičku. Po záverečnom zhodnotení olympiády boli športovci odmenení medailami a odfotili sa pod olympijskou vlajkou - spokojní a šťastní z veľkých aj malých športových úspechov a naladení na zdolávanie ďalších športových činností - naučiť sa skákať na švihadle!

Deň otcov

V piatok 17. júna 2022 sme v našej škôlke oslavovali Deň otcov. Bol to jeden z najkrajších dní, ktoré sme spoločne s rodičmi oslávili. Na akcii sa zúčastnili oteckovia spolu so svojimi deťmi, prišli ich podporiť aj ich manželky, mamičky a niektoré deti mali podporu aj u svojich súrodencov. Počasie nám prialo a slnko sa na náš školský dvor usmievalo po celý čas. Naše šikovné mamičky prichystali dobroty od výmyslu sveta - chutné muffiny, pagáčiky, koláčiky, slané pochúťky a našlo sa aj ovocie. Detské očká si pri stoloch s občerstvením nevedeli vybrať a tak v každom detskom, ale aj dospelom brušku skončila každá jedna dobrota, čo bola pripravená na stole. Toto skvelé popoludnie uvádzali animátori STEP UP, ktorí mali prichystané súťaže, v ktorých súťažili hlavne oteckovia so svojimi deťmi, ale pridali sa aj niektoré aktívne mamičky -kopali loptu do bránky, skákali do kruhov, pretekali sa v behu. Spolu so športovcami (futbalistom a roztlieskavačkou) si deti zatancovali tance a zaspievali si známe piesne. Do tanca sa pridali aj viacerí rodičia s pani učiteľkami a snáď sa na chvíľu vrátili do svojich detských čias :o) Celé popoludnie sa nieslo v znamení šťastných detí, ktoré si plnými dúškami užívali spoločnosť svojich rodičov, ale hlavne oteckov, ktorých veľmi ľúbia. Všetkým, ktorí sa podieľali na zorganizovaní tejto veľkolepej akcie patrí veľké poďakovanie.

Jazda Veselým Prešporáčikom

V štvrtok, 16.6.2022 nám pred bránou materskej školy zastal a zazvonil zvončekom Veselý Prešporáčik. Jeho červená farba sa v tento letný a horúci deň na slnku len tak ligotala. Na veselú jazdu po Veľkom Bieli nás pozývali veselí animátori Peťo s Terezkou a ujo šofér Ľubo. Neváhali sme a plný očakávania sme nastúpili na jazdu plnú pesničiek, spevu, tlieskania, bubliniek a radosti. Veselý Prešporáčik nás previezol okolo artézskej studne, kostola, jazera, obecného úradu, kultúrneho domu a prešiel s nami aj uličky Malého Bielu. Počas celej jazdy sme spolu spievali a rozdávali radosť a veselú náladu i obyvateľom a návštevníkom Veľkého Bielu. Za okružnú jazdu deti poďakovali, rovnako aj za lízatko - darček od animátorov. Na záver sme sa na pamiatku spoločne odfotili pred Prešporáčikom.  

Ďakujeme za krásny zážitok.

Výlet do Malkia parku

Ďalší školský rok je takmer na konci. Po dňoch plných hier v škôlke, pri ktorých sa deti mnoho dozvedeli, naučili, vyskúšali, ale aj zopakovali, si zaslúžili krásny výlet. V stredu 8. júna sme všetci nastúpili do autobusov a viezli sa pár kilometrov južnejšie, až kým sme nedorazili do dedinky Orechová Potôň, kde sa nachádza MALKIA park - útočisko pre zvieratá, ktoré boli týrané alebo nechcené. Tento park je nevšedný tým, že jeho poslaním je zachraňovať mačkovité šelmy z cirkusov a z nevhodných podmienok v súkromných chovoch alebo v zoologických záhradách. Svoj nový domov tu našli zástupcovia mnohých rodov mačkovitých šeliem (levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy). Zblízka sme videli tiež gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty, či korytnačky. Mohli sme pohladiť a krmivom nakŕmiť zebry, somáriky, ovce, kozy, lamy a rôzne druhy vodných vtákov. Nevadil nám ani slabý dážď, ktorý našťastie prestal a slniečko nás z pršiplášťov vyzlieklo do krátkych rukávov. Okrem živých zvieratiek nás v Malkii prekvapili aj ďalší noví obyvatelia - veľké sochy dinosaurov, z ktorých sa niektoré aj hýbali a vydávali zvuky. Deťom tak ponúkli aspoň približnú predstavu aké veľké boli tieto praveké tvory. Po prejdení celého areálu MALKIA parku sme mali pripravený obed v jednom z bistier priamo v areáli. Po polievke a chutných kuracích stripsoch s hranolkami sme si dopriali aj palacinku s lekvárom a čokoládou. Po náročnom dni, ale zato plnom zážitkov niektoré deti v autobusoch pospali, iné zas veselo švitorili a cesta do škôlky im ubehla veľmi rýchlo. Na školskom dvore sa spoločne zahrali a očakávali už svojich rodičov, aby im rozpovedali svoje zážitky z výletu, ktorý sa nám naozaj vydaril na jednotku. Za možnosť navštíviť MALKIA park a užiť si jeden krásny slnečný deň v prírode patrí veľká vďaka všetkým rodičom pod vedením Rodičovského združenia pri Materskej škole Veľký Biel.

Deň detí so Step UP!

Rozprávkové dopoludnie pre nás pripravili animátori so Step UP. Deti už nedočkavo čakali, aké prekvapenia sú pre nich pripravené na školskom dvore.

Za kráľovských fanfár nás všetkých privítal kráľ Márius a dve krásne princezné. Kráľ Márius nás preskúšal, ktoré ďalšie princezné poznáme a potom sme sa už pustili do zábavno-športových úloh, ktoré nám pripravili. Deti si zaskákali v skákacom hrade princeznej Zlatovlásky, hádzali obrími loptičkami na veľký terč. S princeznou Annou prekonávali prekážkovú dráhu a zahrali si minigolf. Kráľ Márius deťom pomáhal pri streľbe s ozajstným lukom na terč. Deti v jednotlivých úlohách boli naozaj veľmi šikovné a tak si vyslúžili kráľovskú pochvalu. Na záver sme si spoločne zatancovali na veselé pesničky v bublinkách z kráľovského bublifuku. Poďakovali sme za rozprávkové zážitky a kráľ nám sľúbil, že čoskoro sa opäť uvidíme.

Bosonohá olympiáda

"Hurá, Deň detí!"ozývalo sa našou škôlkou 1. júna. Tento deň sme sa rozhodli osláviť naozaj netradične a to "Bosonohou olympiádou". Áno, tušíte správne - cvičili sme, hrali sme sa bosí!

Na olympiádu sme sa však poctivo pripravovali (ako správni športovci) niekoľko týždňov, aby sme náročné úlohy zamerané na rozvoj zdravých chodidiel zvládli. Vyplatilo sa!

Samozrejme najdôležitejšia príprava bola v samotný deň, keď sme si naše nôžky vyzdobili farebnými kresbičkami chrobáčikov, kvietkami i srdiečkami. Spoločne sme sa rozcvičili a Bosonohá olympiáda mohla začať!

Na farebne vyzdobenom dvore, boli pripravené zvieratkovské stanovištia s naozaj netradičnými úlohami. Deti ako slimáci prekonávali prekážkovú dráhu z rôznych materiálov, chodili napr.: po cestovinách, strukovinách, kamienkoch, bublinkovej fólii. Spoločnou prácou ako mravčeky prekladaním konárikov pomocou nôh stavali mravenisko, ako včielky usilovne napĺňali vedierka drobnými kamienkami, ktoré uchopovali medzi prsty nôh, na stanovišti motýľ sa pohybovali po farebnom padáku a riešili rôzne slovné úlohy. V pieskovisku spolupracovali vo dvojici a vyhýbali sa obrovskej pavučine, chôdzou napodobňujúcou opicu v slalomovej dráhe zbierali banány, ako krtko so zaviazanými očami prechádzali po vyznačenej dráhe pridŕžajúc sa motúziku.

Všetky úlohy sa deťom podarilo zvládnuť, veď predsa len majú šikovné nožičky!

Na záver si ešte zatancovali a nasledovala odmena za úžasný, nebojácny a odhodlaný výkon v Bosonohej olympiáde. Deťom sa rozžiarili očká pri odovzdávaní zlatej, čokoládovej medaile, krásneho diplomu a lopty. Najdôležtejší však bol zážitok z netradičných športových aktivít a pocit dobre precvičených chodidiel!

Bez topánok, bez ponožky, budú zdravé všetky nôžky.

Šťastné, silné, vnímavé, a ku svetu všímavé.

Také budú moje nôžky, bez topánok, bez ponožky.

K tomu ja sa hýbať chcem. Skákať, behať veru viem!

Žonglér Alex

Dnes u nás bolo veselo, vlastne veselo je u nás v škôlke vždy, ale dnes k nám zavítal pán žonglér s veľkým kufrom. Čo v ňom bolo? No predsa hračky, takto nám ich žonglér Alex predstavil a predviedol s nimi fantastické žonglérske kúsky, do ktorých zapojil aj nás. Ste zvedaví ako to dopadlo? Obrovskou zábavou, smiechom a veľkým potleskom, ale veď presvedčte sa sami v galérii fotiek. 

Exkurzia v ovocných sadoch Dobré Jablká

V našej škôlke podporujeme zdravé stravovanie a tak sme sa rozhodli zistiť akou cestou prejde ovocie kým sa dostane na náš stôl. Navštívili sme spoločnosť BONI FRUCTI v Dunajskej Lužnej, kde sme za výkladu dvoch pracovníkov dozvedeli ako sa jahôdky sadia, ako sa o ne treba starať, akých má škodcov a ako prežije za chladného počasia. Keďže jahôdky sme oberať ešte nemohli, pochutnali sme si na sladkom hrášku a domov sme si odniesli sladké jahôdky, ktoré obrali ujovia a tety, omaľovánky a jablkovú šťavu za čo Dobrým Jablkám veľmi pekne ďakujeme a o rok sa na túto milú návštevu tešíme zas.   

Navštívili sme Hasičskú zbrojnicu vo Veľkom Bieli

V rámci projektu Chrobáčik- Dopraváčik sa deti prostredníctvom hier, rozhovorov a rôznych tvorivých činností zaoberali aj témou záchranári. Aby sme deťom túto problematiku priblížili čo najviac, navštívili sme Hasičskú zbrojnicu dobrovoľného hasičského zboru vo Veľkom Bieli. Členovia dobrovoľného hasičského zboru nás srdečne privítali, deťom porozprávali o založení, histórii a činnosti dobrovoľných hasičov v našej obci a predstavili nám sochu patróna všetkých hasičov, svätého Floriána. Hasiči ukázali deťom hasiaci záchranný automobil a príves a predviedli nám aj rýchle obliekanie sa do odevu hasičov. Deti si pre dobrovoľných hasičov pripravili aj pár zvedavých otázok, na ktoré im s radosťou odpovedali. Deti mali z návštevy obrovský zážitok a hasiči ich pri odchode odmenili pustením sirén.

Dopoludnie so záchranárom v materskej škole

Každý zo škôlkarov sa už ocitol v situácii, keď spadol, udrel sa, oškrel si koleno a mamina, pani učiteľka, prípadne ocino zranenie ošetrili dezinfekciou a náplasťou. Mnoho z detí vie opísať aj rôzne nebezpečné situácie a zranenia, o ktorých počuli alebo videli v televíznych novinách a pod.

Dokážu však ošetriť krvácanie z nosa? Postarať o kamaráta, ktorý má zlomenú nohu alebo ruku?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky dostali deti odpoveď od člena záchrannej služby, pána Attilu Szigetiho. Deťom zaujímavo predstavil všetky pomôcky a nástroje, ktoré pri svojej záchranárskej práci používa. Dlahy, nosidlá, obväzy, ...

Ukázal deťom ako treba správne poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý nedýcha alebo ako dať masáž srdca. Deti si prezreli obsah lekárničky a vybavenie sanitky. Ujo záchranár na záver zapol svetelnú a zvukovú signalizáciu ktorú používajú pri zásahoch a pochválil deti, že poznajú telefónne čísla záchranných zložiek. 

Dopravné ihrisko v Trnave a na dvore v škôlke.

V rámci dvojtýždňového projektu Chrobáčik- Dopraváčik sa deti hrali, rozprávali, kreslili, maľovali, riešili problémové úlohy na tému doprava. Spoznávali dopravné značky, semafor a pravidlá, podľa ktorých sa účastníci premávky riadia na ceste, priechode, na cestičke pre cyklistov. Všetky poznatky si mohli deti z III. a IV. triedy preveriť na dopravnom ihrisku v Trnave. Deti si vyskúšali jazdu na bicykli, motokáre alebo sa chôdzou presúvali po chodníkoch. Samozrejme, každý jeden škôlkar musel dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Zastaviť na červenú, jazdiť na bicykli po cestičke pre cyklistov, prechádzať po priechode pre chodcov... Škôlkari ukázali čo všetko vedia aj v teoretickej časti, v učebni, kde odpovedali na otázky o doprave. Za predškolákmi však nezaostali ani mladšie deti, ktoré si pravidlá cestnej premávky vyskúšali na dopravnom ihrisku, ktoré im pripravili pani učiteľky na školskom dvore. Za svoje snaženie dostali všetci odmenu- vodičský preukaz na riadenie nemotorového vozidla. 

Exkurzia v papierni Petrus na ručnú výrobu papiera

Mesiac Marec sa spája nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha je najobľúbenejším priateľom, spoločníkom človeka, dospelých i tých najmenších.

Tak je to aj v našej materskej škole. Neprejde ani jeden deň bez toho, aby si naše "chrobáčiky" s veľkým záujmom nelistovali v knihách rôznych žánrov, no ešte radšej počúvajú rozprávky, napínavé príbehy, veselé príhody z týchto knižiek.

V rámci edukačného projektu " Z lesa do rozprávky" deti objavovali, akú dlhú cestu musí prejsť príbeh, kým sa dostane na papier, do knihy a napokon ako rozprávka do detských rúk! Predškoláci už poznajú proces premeny strom-drevo-papier-kniha, vedia identifikovať, porovnávať, opisovať vlastnosti papiera, majú poznatky o postupe prípravy recyklovaného papiera, čo využili aj pri jeho výrobe.

Aby sa rozšírili poznatky detí a obohatili ich skúsenosti, naplánovali a zorganizovali sme pre predškolákov exkurziu do papierne Petrus v Senici- ručná výroba papiera. Keďže nám covidová pandémia prekazila uskutočniť exkurziu v rámci marcovej témy Z lesa do rozprávky, navštívili sme Petrus- malú rodinnú firmu na ručnú výrobu papiera v Prietrži blízko Senice v máji. A urobili sme dobre, lebo pán majster Čmela nám do zmesi bavlníka a vody mohol pridať krásne voňavý orgován a iskerník.

V prvej časti exkurzie sa deti oboznámili s históriou výroby ručne robeného papiera. S veľkým záujmom počúvali zaujímavý výklad o tom, ako sa voľakedy veľmi dávno znaky zapisovali na kamenné, hlinené alebo drevené tabuľky, ako v Egypte z rastliny, ktorá rástla v oblasti Nílu vyrobili papyrus. Nástupcom papyrusu sa stal pergamen, ktorý vyrábali jednoduchým postupom z teľacej, ovčej alebo kozej kože. Kolískou výroby papierovej hmoty a papiera sa stala Čína. Pri výrobe papiera použil a pomlel vynálezca hodvábny odpad, zvyšky kôry stromov, konope, ale aj kúsky rybárskej siete. Po zaujímavom výklade nám pán majster postupne a podrobne opísal, ukázal aj predviedol celý postup a proces ručne robeného papiera. Veľkým zážitkom pre nás všetkých bolo, že sme si na záver mohli sami vyrobiť vlastný originálny hárok papiera.   

Deň matiek

Je to vždy mama, ktorá si nás pritúli, zovrie v náručí, keď je nám ťažko.

Je to vždy mama, ktorá sleduje naše krôčiky a vie dať slovám najkrajšiu podobu.

Jej slová sú vždy tie najláskavejšie, plné nehy.

Patrí jej preto za ne vrúcna vďaka a uznanie.

Takýmito krásnymi veršíkmi, piesňami a tančekmi obdarovali deti svoje najdrahšie mamičky k ich sviatku. Spätnou väzbou bol úprimný potlesk zo strany mamičiek a to bola pre deti najväčšia odmena. Na záver boli mamičky obdarované darčekom, ktorý deti vlastnoručne vytvorili.  

Stražanovo bábkové divadlo

Vo štvrtok, 28. apríla k nám zavítalo naše obľúbené Stražanovo bábkové divadlo so známou klasickou rozprávkou "Aladinova zázračná lampa". Stražanovo bábkové divadlo vždy prináša rozprávkovú pohodu i pastvu pre rozžiarené detské oči a inak tomu nebolo ani v tento deň. Svojimi originálnymi marionetami z lipového dreva a scénicky oživenými ľudovými príbehmi sa prihovorilo deťom. Deťom sa rozprávka veľmi páčila a bábkohercov odmenili veľkým potleskom. Po skončení príbehu ešte nasledovala krátka exhibícia ďalších zaujímavých bábok, ktoré hoci v príbehu neúčinkovali, ale zaujali a pobavili deti, ako napríklad vlk - gitarista, zajac - flautista. V závere mali deti možnosť vyskúšať si, aké je náročné pohybovať s takými bábkami a stali sa aj oni na chvíľu bábkohercami. 

Deň Zeme a jarná brigáda

Deň Zeme deti oslávili v škôlke pomocou tvorivých činností, hier a súťaží, ale nezabudli prírodu aj navštíviť a pomôcť jej skrášlením. Počas vychádzky do najbližšieho okolia deti vyzbierali niekoľko malých vriec odpadkov. Deti mali veľkú radosť, že prírode pomáhajú a tešili sa aj malej tvorivej odmene- omaľovávanke. Pomocnú ruku prírode a o snahu skrášliť areál materskej školy sa zaslúžilo aj Rodičovské združenie pri MŠ Veľký Biel. Počas jarnej brigády sa vysadili stromčeky popri plote.

Touto cestou by sme chceli poďakovať v mene detí a celého kolektívu zamestnancov materskej školy rodičovskému združeniu za nákup zeminy, stromčekov a kamienkov a oteckovi Kristínky Rigovej za textíliu.

Veľmi nás potešila ochota rodičov, ktorí svojou pomocou prispeli k skrášľovaniu a úprave školského dvora. Naše poďakovanie a vďaka patrí rodičom, ktorí sa zúčastnili a pomáhali skrášliť a upraviť dvor, oteckom- Trnka, Nízky, Liščinský, Kakaš, Rigo, Paliarik, Žilka, Jančo, Bittner, ale aj mamičke Riška Liščinského a mamičkám Píšovej a Bertovičovej, ktoré pre brigádnikov pripravili chutné občerstvenie.

V mene všetkých detí ďakujeme za krásne upravený dvor!!!!!

Zábavný program s pesničkami- Škriatok Piatok

Vo štvrtok, 21.4. 2022 nám agentúra Elma v podaní pána Mariána Gregoričku predstavila zábavný program s pesničkami- Škriatok Piatok. Aj keď bol štvrtok prišiel nás navštíviť veselý škriatok Piatok, ktorý rozprával príbeh o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch. Pre deti mal pripravené veľa prekvapení a hier, takže kto mal chuť si zasúťažiť a zahrať sa na jedného z trpaslíkov, mal príležitosť. Odmenou mu bol nielen potlesk všetkých kamarátov zo škôlky, ale aj sladký cmuliačik od škriatka Piatka. Ten mal okrem zábavných úloh pre deti pripravené aj pesničky, ktoré deti sprevádzali tlieskaním a aj spevom. Spoločným spevom a tancom sme sa so škriatkom Piatkom rozlúčili a zároveň ho k nám pozvali aj na ďalšiu, určite zábavnú a veselú návštevu.

Hudobný projekt

V tomto školskom roku sa deti III. a IV. triedy (motýliky a mravčeky) zapojili do hudobného projektu - Hudobná náuka I. pod vedením Romana Šárközyho DiS.art- huslistu.

Cieľom projektu bolo hravou, zábavnou a interaktívnou formou priblížiť deťom klasickú hudbu, a prostredníctvom rôznych piesní, hudobných činností oboznámiť deti so základnou durovou stupnicou a jej notami.

V rámci ôsmych stretnutí so stonožkou Rafaelou, ktorá rada cestuje a má výnimočne osem nôh ako základná durová stupnica, deti navštívili planétu Fantázie vo vesmíre. Cez zlatú bránu, ktorú otvára hudobný - husľový G kľúč, sa dostali do mesta KASKARAKASTI, kde ich vítal hudobný chodník - notová osnova. Po tomto chodníku sa dostali k jednotlivým notám základnej durovej stupnice.

Počas hudobného projektu sa deti postupne, hravou formou naučili k jednotlivým notám piesne, ktoré spievali s husľovým a následne pomocou lektora a pani učiteliek zapisovali- zakresľovali noty do notovej osnovy. Pri speve reagovali na dirigentské gesto, predohru, vytvárali rytmický sprievod k piesňam.

So stonožkou Rafaelou deti postupne "precestovali" Európske krajiny: Česko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, zoznámili sa s ich kultúrou, hudobnými skladateľmi, zvykmi, tradíciami. V podaní hudobníka si vypočuli rôzne skladby, identifikovali vyjadrovacie prostriedky hudby/ tempo, rytmus, dynamika/, pomenúvali základné klasické hudobné nástroje, nástrojové zoskupenie, ľudské hlasy, základné hudobné žánre. Učili sa charakterizovať rozdielne typy hudby verbálne a na záver každého stretnutia v hre na Tanečné sochy aj pohybom. Deti si každé stretnutie hudobného projektu užívali, za hudobného doprovodu spievali a tancovali s radosťou. 

Návšteva gazdovského dvora

Niet väčšieho zážitku a lepšej metódy na spoznanie zvierat ako je ich priame pozorovanie. Preto sme sa rozhodli navštíviť v rámci témy Na tom našom dvore rodinu nášho kamaráta Peťka Kováča, ktorá chová hospodárske a domáce zvieratká. Ocko a dedko Peťka nás ochotne sprevádzali po gazdovstve, rozprávali o zvieratkách, začo im veľmi pekne ďakujeme .

Deti pozorovali prasiatka, býkov, sliepky, kohútov, kačky, holuby a psíkov. Porovnávali zvieratká podľa vzhľadu, určovali farbu, počet nôh, zisťovali čoho je viac-menej. Pokúsili vymenovať čím sa živia a ako sa volajú ich príbytky.

Okrem zvieratiek pozorovali aj rôzne hospodárske stroje a nástroje - traktory, šrotovník, vlečku, kosačku, vozíky... Z návštevy odchádzali s novými poznatkami a plní zážitkov.

Vítanie jari, vynášanie Moreny.

Slávnosť vynášania Moreny mala veľký význam pre našich predkov. Verili, že s Morenou odnesú z dediny dlhú zimu, zo svojich domov smrť a hlad. Morenu vytvorili dospelí z drevených palíc a slamy. Väčšinou bola oblečená do starých ženských šiat bielej farby. Za spevu a odriekania rôznych obradných básní odniesli Morenu k blízkej rieke alebo k jazeru. Morenu vyzliekli, zapálili a vhodili do vody. Dôležité bolo, aby voda Morenu odniesla preč od dediny. Po vykonaní rituálu mala nastúpiť vláda jari, Vesny, a s ňou aj radosť a dostatok všetkého potrebného. Ako však plynul čas a ľudia prestali veriť rituálom, na vynášanie Moreny sa pomaličky začalo zabúdať.

Preto sme sa rozhodli pripomenúť si slávnosť vynášania Moreny spolu s deťmi. Pani učiteľky vytvorili z drevených palíc a slamy telo Moreny, / jednu Morenu väčšiu, jednu menšiu, lebo v našom potoku netečie dostatočne veľa vody, nemohol by našu Morenu potok odplaviť/. Moreny obliekli do ženských šiat, spolu s deťmi im dotvorili tvár a naučili sme sa básničky, povedačky, ktoré recitovali, odriekali aj ľudia pred dávnymi rokmi. Napríklad túto:

"Morena, Morena, kde si prebývala?

Tam hore, tam hore, v tej tmavej komore.

Čo si tam robila? Mlieko som mútila?

Kdeže je to mlieko? Vrany ho vypili?

Kdeže sú tie vrany? Na suchom konári?

Kdeže je ten konár? Chlapci ho odťali."

.......

Po ceste k potoku sa deti pokúsili niesť Morenu. Bola naozaj ťažká. Možno aj preto, že mala v sebe všetku zimu a chlad... Pri potoku deti Morene /menšej/ vzali šaty a pani učiteľka ju symbolicky zapálila a hodila do vody. V sprievode povedačiek sme čakali kým zhorela a potok ju odplavil. Konečne sme privítali jar.

" Morenou šla zima spať, už sa ku nám nenavráť.

Posledný sneh pije zem, poď slniečko , poďže sem!"

Veríme, že aj vďaka tomuto zvyku sa nám naozaj podarilo privítať jar tak, ako sa patrí so všetkými jej krásami. / Po návrate do materskej školy sme väčšiu Morenu zavreli do tmavej komory./

Vianoce v škôlke

Vianoce sú, keď sme všetci spolu, keď si rodina sadá k stolu.

Tak to bolo aj u nás v škôlke, keď sme si všetci ako jedna veľká rodina posadali k slávnostnému stolu, kde nás čakalo vianočné pohostenie. Nemohli chýbať tradičné vianočné oblátky a trubičky, chutné vianočné koláčiky, ovocie a medovníčky,

ktoré deti spolu s pani učiteľkami už vopred upiekli aj vyzdobili.

Aj tento rok sme vianočnú desiatu začali krásnym vianočným príbehom a jedením vianočných oblátok s domácim medíkom. Pod stromčekom čakalo deti veľké prekvapenie, nové hračky, ktoré všetkým rozžiarili očká. Spolu sme privolali Vianoce a slávnostnú predvianočnú atmosféru pesničkami, básničkami, koledami z ktorých bolo cítiť, že idú zo srdiečka. Na záver sme si navzájom popriali krásne, požehnané Vianoce a mohlo sa začať rozbaľovanie darčekov.

Za sladké vianočné koláčiky ďakujeme pani kuchárkam Beátke, Monike, Ingridke a Marike a za oblátky a trubičky rodičom Mirky Píšovej a Davidka Szigetiho.

Vianočné pozdravy pre starkých.

Vianočné sviatky sa pomaly blížia a vianočná nálada je už v každom z nás.

Deti spolu s pani učiteľkami sa preto rozhodli znovu prekvapiť vianočnými pozdravmi seniorov z Domu Seniorov vo Veľkom Bieli.

Usilovne a s veľkou láskou strihali, lepili, maľovali a sypali trblietky, aby pozdravy boli žiarivé a potešili obdarovaných. Nezabudli do pozdravu vložiť vianočné prianie s venovaním.

Tak sa naše malé chrobáčiky nezištne podelili o radosť z nastávajúcich vianočných sviatkov.

Dúfame, že pozdravy seniorov potešia a zohrejú pri srdiečku

Medovníčkovanie

Na plechu už voňajú,

na ozdobenie čakajú.

Srdce zvonček, hviezdička,

Upiekla ich mamička..... Čo je to?

Áno sú to medovníčky.

Znova po roku k nám prichádzajú tie najkrajšie sviatky. Sviatky Vianoc sa spájajú s množstvom tradícií a jedna z nich je aj pečenie medovníkov. Upiecť a ozdobiť túto typickú vianočnú pochúťku nie je veru jednoduché. Aj v tomto roku si to vyskúšali naše detičky. Trieda sa premenila na vianočnú pekáreň a malí pekári najprv pomenovali, opisovali, porovnávali ingrediencie na medovníčky. Šikovne zvládli miesenie, vaľkanie a za pomoci pekných formičiek podľa svojho priania aj vykrajovanie cesta. Na druhý deň ozdobovali medovníčky bielou sladkou polevou, ktorá sa postupne menila na zaujímavé vzory. Po dobre vykonanej práci, spoločne zaspievali vianočné piesne a netrpezlivo čakali, kedy medovníčky môžu ochutnať.