Vianoce v škôlke

Vianoce sú, keď sme všetci spolu, keď si rodina sadá k stolu.

Tak to bolo aj u nás v škôlke, keď sme si všetci ako jedna veľká rodina posadali k slávnostnému stolu, kde nás čakalo vianočné pohostenie. Nemohli chýbať tradičné vianočné oblátky a trubičky, chutné vianočné koláčiky, ovocie a medovníčky,

ktoré deti spolu s pani učiteľkami už vopred upiekli aj vyzdobili.

Aj tento rok sme vianočnú desiatu začali krásnym vianočným príbehom a jedením vianočných oblátok s domácim medíkom. Pod stromčekom čakalo deti veľké prekvapenie, nové hračky, ktoré všetkým rozžiarili očká. Spolu sme privolali Vianoce a slávnostnú predvianočnú atmosféru pesničkami, básničkami, koledami z ktorých bolo cítiť, že idú zo srdiečka. Na záver sme si navzájom popriali krásne, požehnané Vianoce a mohlo sa začať rozbaľovanie darčekov.

Za sladké vianočné koláčiky ďakujeme pani kuchárkam Beátke, Monike, Ingridke a Marike a za oblátky a trubičky rodičom Mirky Píšovej a Davidka Szigetiho.

Vianočné pozdravy pre starkých.

Vianočné sviatky sa pomaly blížia a vianočná nálada je už v každom z nás.

Deti spolu s pani učiteľkami sa preto rozhodli znovu prekvapiť vianočnými pozdravmi seniorov z Domu Seniorov vo Veľkom Bieli.

Usilovne a s veľkou láskou strihali, lepili, maľovali a sypali trblietky, aby pozdravy boli žiarivé a potešili obdarovaných. Nezabudli do pozdravu vložiť vianočné prianie s venovaním.

Tak sa naše malé chrobáčiky nezištne podelili o radosť z nastávajúcich vianočných sviatkov.

Dúfame, že pozdravy seniorov potešia a zohrejú pri srdiečku

Medovníčkovanie

Na plechu už voňajú,

na ozdobenie čakajú.

Srdce zvonček, hviezdička,

Upiekla ich mamička..... Čo je to?

Áno sú to medovníčky.

Znova po roku k nám prichádzajú tie najkrajšie sviatky. Sviatky Vianoc sa spájajú s množstvom tradícií a jedna z nich je aj pečenie medovníkov. Upiecť a ozdobiť túto typickú vianočnú pochúťku nie je veru jednoduché. Aj v tomto roku si to vyskúšali naše detičky. Trieda sa premenila na vianočnú pekáreň a malí pekári najprv pomenovali, opisovali, porovnávali ingrediencie na medovníčky. Šikovne zvládli miesenie, vaľkanie a za pomoci pekných formičiek podľa svojho priania aj vykrajovanie cesta. Na druhý deň ozdobovali medovníčky bielou sladkou polevou, ktorá sa postupne menila na zaujímavé vzory. Po dobre vykonanej práci, spoločne zaspievali vianočné piesne a netrpezlivo čakali, kedy medovníčky môžu ochutnať.

Mikuláš v škôlke

6. december už od rána v kalendári krásne žiari...

Na tento deň sa každoročne tešia veľkí, ale najmä tí najmenší. Nebolo to inak ani tento rok, síce netradične v tieni opatrení a s oveľa menším počtom detí, ale Mikuláš so svojimi pomocníkmi, anjelom a čertmi počas svojej náročnej cesty nemohli obísť ani našu materskú školu.

Všetci sme sa zišli na dvore a s napätím sme čakali a načúvali, kedy sa ozve cingot zvončeka. Mikuláš prišiel s veľkým vrecom v sprievode milého anjelika a dvoch čertíkov. V očiach detí bolo vidieť radosť, ale aj obavy a maličký strach. Láskavé pohladenie anjelika však strach a obavy odohnalo. Deti privítali vzácnu návštevu pesničkami a básničkami. Za vynaložené úsilie a celoročnú poslušnosť ich Mikuláš obdaril balíčkami plných sladkých dobrôt. Aby sme na tento deň mohli dlho spomínať spravili sme si s Mikulášom pár veselých fotiek, ktoré prezrádzajú, akú radosť nám jeho príchod urobil. Nakoniec sme sa všetci s Mikulášom rozlúčili a veríme, že nás opäť o rok navštívi.

Výchovný koncert "NESIEME VÁM NOVINU"

Výchovný koncert rodiny Hlbockej "Nesieme Vám novinu" vniesol do našej materskej školy príjemnú vianočnú atmosféru.

Manželia Hlbockí zaujali deti hneď na prvý pohľad a to najmä preto, že prišli oblečení v krojoch, ktoré mnohé deti poznajú len z rozprávania. Keď zazneli prvé tóny piesní v sprievode hudobných nástrojov ako fujara, koncovka, šesťdierková píšťalka, píšťalka dvojačka, drumbľa, píla, gajdy, mrmlák, flauty, husle, ozembuch, ninera nastalo v triede ticho a deti s úžasom počúvali.

Koncert popretkávaný piesňami, hudbou a hovoreným slovom nám priblížil Vianoce, vianočné zvyky a tradície, ale aj na zvyky, ktoré Vianociam predchádzajú. Obdobie od Martina cez Katarínu, Ondreja, Barboru, Mikuláša, Luciu až k samotnému Štedrému dňu bolo spojené s množstvom prísloví, porekadiel, piesní a zvykov, ktorými sa kedysi ľudia riadili. Vianočnú atmosféru nám ľudoví umelci navodili koledovaním, spievaním vianočných piesní, kolied, vinšovaním a prezentovaním vianočných zvykov. Do koledovania boli zapojené aj naše deti, oblečené do typických odevov z minulosti, ktoré im veľmi pristali. Deti si za svoje vianočné koledovanie vyslúžili veľký potlesk.

Na záver zaznela v podaní manželov, pieseň "Tichá noc, svätá noc", ktorá nám tak isto, ako celý koncert pripomenula, že sa začal čas adventu a pomaly sa blížia Vianoce, na ktoré sa všetci tak veľmi tešíme. 

Hudobný projekt

V tomto školskom roku sú deti III. a IV. triedy (motýliky a mravčeky) zapojené do hudobného projektu - Hudobná náuka I. pod vedením Romana Šárközyho DiS.art- huslista. Cieľom projektu je hravou, zábavnou a interaktívnou formou priblížiť deťom klasickú hudbu, a prostredníctvom rôznych piesní, hudobných činností oboznámiť deti so základnou durovou stupnicou a jej notami.

V rámci ôsmych stretnutí so stonožkou Rafaelou, ktorá rada cestuje a má výnimočne osem nôh ako základná durová stupnica, deti navštevujú planétu Fantázie vo vesmíre. Cez zlatú bránu, ktorú otvára hudobný - husľový G kľúč, sa dostanú do mesta KASKARAKASTI, kde ich víta hudobný chodník - notová osnova. Po tomto chodníku sa dostanú k jednotlivým notám základnej durovej stupnice.

Počas hudobného projektu sa deti postupne, hravou formou naučia k jednotlivým notám piesne, ktoré spievajú s husľovým a klavírnym doprovodom, a následne pomocou lektora a pani učiteliek zapisujú- zakresľjú noty do notovej osnovy. Pri speve reagujú na dirigentské gesto, predohru, vytvárajú rytmický sprievod k piesňam.

So stonožkou Rafaelou deti postupne "precestujú" Európske krajiny: Česko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, zoznamujú sa s ich kultúrou, hudobnými skladateľmi, zvykmi, tradíciami. V podaní hudobníka si vypočujú rôzne skladby, identifikujú vyjadrovacie prostriedky hudby/ tempo, rytmus, dynamika/, pomenúvajú základné klasické hudobné nástroje, nástrojové zoskupenie, ľudské hlasy, základné hudobné žánre. Učia sa charakterizovať rozdielne typy hudby verbálne a na záver každého stretnutia v hre na Tanečné sochy aj pohybom. Deti si každé stretnutie hudobného projektu užívajú, za hudobného doprovodu spievajú a tancujú s radosťou. 

Slovenský olympijský a športový výbor Vám ďakuje za Vašu aktívnu účasť a spoluprácu na aktivitách Virtuálnej štafety Pripravení na Tokio v projekte Olympijský deň 2021. Na Slovensku bolo registrovaných 247 podujatí so 32 930 účastníkmi. Teší nás, že aj Vaše podujatie bolo medzi nimi. Sme radi a ceníme si, že si ľudia našli spôsob, ako sa dá aj v takýchto obmedzeniach ďalej športovať a byť aktívny. Viac o vyhodnotení projektu Olympijský deň 2021 s fotogalériou nájdete na:https://www.olympic.sk/clanok/olympijsky-den-2021-v-duchu-hesla-pripraveni-na-tokioBudeme radi ak sa aj v budúcnosti zapojíte do našich projektov, o ktorých sa dozviete na našej webovej stránke www.olympic.sk

Stražanovo bábkové divadlo - Červená Čiapočka

V utorok 28. septembra sme privítali veľkým potleskom Stražanovo bábkové divadlo, ktoré sa tento krát predstavilo so známou klasickou rozprávkou "Červená Čiapočka". Stražanovo bábkové divadlo vždy prináša rozprávkovú pohodu i pastvu pre rozžiarené detské oči a inak tomu nebolo ani v tento deň. Svojimi originálnymi marionetami z lipového dreva a scénicky oživenou rozprávkou sa prihovorilo našim deťom. Prostredníctvom týchto bábok prezentovali deťom príbeh Červenej Čiapočky, ktorá išla cez hlboký les ku starkej s košíkom plným dobrôt a natrafila na veľkého, škaredého a hlavne hladného vlka, ktorý neskôr starenku zožral. Príbeh však mal šťastný koniec a vlk na svoju pahltnosť doplatil. Deti hercov odmenili veľkým potleskom. Po skončení príbehu ešte nasledovala krátka exhibícia ďalších zaujímavých bábok, ktoré hoci v príbehu neúčinkovali, ale zaujali a pobavili deti, ako napríklad lienka - klavirista, koza - saxofonista, chlapček - trúbkar. Deti mali možnosť vyskúšať si, aké je náročné pohybovať s takými bábkami a stali sa aj oni na chvíľu bábkohercami. Stražanovo bábkové divadlo opäť vnieslo do detských tvárí úsmev a radosť.