V predposledný novembrový týždeň sa deti v škôlke rozprávali o svojich starých rodičoch. V rámci témy: "Ja a moji starkí" spievali a recitovali o nich piesne a básničky, vytvorili im darčeky.Pri tejto príležitosti Lienky dostali nápad potešiť a obdariť aj seniorov žijúcich v Dome Seniorov vo Veľkom Bieli.
Zhotovili im vianočný pozdrav v tvare vianočného hrnčeka, v ktorom im popriali krásne Vianoce.Ako malý darček im priložili aj čajové vrecúško pre voňavejšie a príjemnejšie chvíle počas nastávajúcich sviatkov.   

2019/2020

Dovidenia, milá škôlka, ideme už do školy, budeme sa učiť čítať a písať si úlohy...

Ako to už v júni býva zvykom, ani tento rok to nebolo inak.

Počas roku, ktorý opäť rýchlo ubehol, sa zo škôlkárov stali budúci prváci a s blížiacim sa koncom školského roka 2019/2020 nastal čas, aby sa rozlúčili so svojou škôlkou. V tomto školskom roku opúšťa brány našej materskej školy 33 predškolákov z triedy včielok a motýlikov, ktorých do školy pripravovali pani učiteľky Tündi, Adrika, Veronika a Janka.

Tohoročná rozlúčková slávnosť bola síce netradičná, bez krásneho programu plného spevu, básní a tanca, ale život nám to takto zariadil a my sme rady, že posledný júnový podvečer sme sa stretli predškoláci, rodičia a kolektív materskej školy v zdraví, na krásne vyzdobenom, farebnom školskom dvore. Na deti čakalo prekvapenie v podobe slávnostne prestretých stolov, rozlúčkovej torty so symbolmi včielok a motýlikov, rôznych koláčikov, detského šampanského a všetkého, čo na veľkej oslave nemôže chýbať.

Pani riaditeľka vo svojom príhovore pripomenula deťom spoločne strávené pekné chvíle, bezstarostné obdobie plné hier, zábav, radosti, pohody a vyjadrila želanie, aby ich škôlkarske priateľstvá a čas hier, smiechu, učenia sa a spomienky na príjemne strávený čas v škôlke to dlhé odlúčenie, ktoré nás všetkých postihlo, nijako nezatienilo.

Poďakovala predškolákom za ich škôlkarsku usilovnosť, a popriala im, aby v septembri s radosťou nastúpili do vytúženej školy a aby boli naďalej takí šikovní a robili všetkým okolo seba radosť.

Nastal čas lúčenia a ako sa patrí okrem krásnych spomienok na čas strávený v materskej škole si naši predškoláci odniesli na pamiatku darčeky v podobe školských potrieb, knižky a sladkej odmeny.

Pani riaditeľka poďakovala aj rodičom za dôveru, vzájomnú úctu, trpezlivosť, ústretovosť, za veľmi dobrú spoluprácu, komunikáciu a ochotu vždy pomôcť.

Na záver aj deti obdarovali pani učiteľky, tetu školníčku a pani kuchárku, za čo deťom a ich rodičom srdečne a s úctou ďakuje celý kolektív materskej školy.

Konečne sa začala hostina, zábava, fotenie a príjemné rozprávanie sa, spomínanie na spoločne strávené chvíle.

Na konci školského roka Vám prajeme príjemné, slnečné leto, krásne zážitky na dovolenkách, šťastné návraty a dobrý štart deťom do prvej triedy v septembri. Keďže sa tento rok lúčime aj s celým osadenstvom výboru rodičovského združenia, chceli by sme im vyjadriť veľkú vďaku za dlhoročnú nezištnú pomoc a oporu, ktorú poskytovali deťom, pani učiteľkám a ostatným rodičom. Osobitne by sme chceli poďakovať mamičkám Fabovej, Rothovej, Neumannovej, Karácsony, Taškej a Denkovej, ktoré boli dlhé roky aktívne členky výboru RZ pri MŠ Veľký Biel.

Kolektív materskej školy

Predplavecký výcvik 02.03.-06.03.2020

Tento školský rok sa nám už druhý krát podarilo zrealizovať pre deti predplavecký výcvik v spolupráci s plaveckým klubom Delfín pod vedením pani trénerky Valérie Pipíškovej. Výcviku sa zúčastnilo 17 detí, medzi nimi aj vytrvalci, ktorí sa už od jesene zdokonalili, ale aj takí, ktorí sa prvý krát zúčastnili výcviku. Pre deti bola každá hodina trávená v bazéne veľkým zážitkom, kde sa prostredníctvom rôznych hier naučili, zdokonaľovali základy plaveckých štýlov. Na záver výcviku nádejní plavci absolvovali preteky v plávaní a za šikovnosť a získané plavecké zručnosti boli odmenení "Mokrým vysvedčením".

"CHYSTAJTE SI DETI MASKY, BUDE KARNEVAAAL..."

Fašiangy zmenili celú škôlku na nepoznanie. Zo stien na chodbách i v triedach sa usmievali veselí a farební šašovia, ktorí nás rozveseľovali svojimi smiešnymi tvárami.

Piesne "Chystajte si deti masky; Fašiangy, Turíce.... "sa ozývali v sprievode nástrojov celý týždeň. Deti vyrábali masky, škrabošky, korunky a čelenky, maľovali, kreslili, strihali a lepili.

Deti a pani učiteľky si začali pripravovať kostýmy a masky a nevedeli sa dočkať veľkého karnevalového dňa.

A dočkali sa. V piatok, 31.januára 2020 "zaklopal na dvere" karnevalový deň.

Popoludní sa deti s rodičmi presunuli do vyzdobeného kultúrneho domu, ktorý sa zmenil na karnevalovú maškarádu ako sa patrí. A aké by to boli fašiangy bez tradičných dobrôt? Stôl zdobili koláče a iné dobroty šikovných mamičiek a babičiek.

Na tanečnom parkete sa vykrúcali princezné, víly, piráti, zvieratká, rozprávkové super ženy, spajdermani, dráčikovia, batmani, ktorých celý večer slovom, vtipom, tancom, súťažami a hudbou sprevádzali animátori skupiny StepUp v úlohe troch tučniakov z rozprávky Madagaskar. Masky boli prekrásne a náležite sa v promenáde predstavili. Karnevalový program bol veselý. Striedali sa zábavné súťaže, do ktorých sa zapojili aj rodičia. Deti sa počas celého karnevalu úžasne bavili, tancovali a súťažili. Zahanbiť sa nedali ani rodičia, ktorí zdieľali zábavu, dobrú náladu a radosť spolu so svojimi deťmi.

Vianoce v škôlke

Vianoce sú, keď sme všetci spolu, keď si rodina sadá k stolu. Tak to bolo aj u nás 16.12.2019, keď sme si všetci ako jedna veľká rodina posadali k slávnostnému stolu, kde nás čakalo vianočné pohostenie. Nemohli chýbať chutné vianočné koláčiky, za čo ďakujeme pani kuchárkam Beátke Monike, Ingridke a tete Marike a aj tento rok sme vianočnú desiatu začali krásnym vianočným príbehom a jedením vianočných oblátok s domácim medíkom. Na stole voňali aj medovníčky, ktoré deti spolu s pani učiteľkami už vopred upiekli aj vyzdobili. No a pod krásne ozdobeným živým stromčekom čakalo deti veľké prekvapenie, nové hračky, ktoré všetkým rozžiarili očká. Všetci spolu sme privolali Vianoce a slávnostnú predvianočnú atmosféru pesničkami, básničkami, koledami z ktorých bolo cítiť, že idú zo srdiečka. Na záver sme si navzájom popriali krásne, požehnané Vianoce a mohlo sa začať rozbaľovanie darčekov.

Vitaj, vitaj Mikuláš, kde darčeky pre nás máš?

My sme deti dobré veru, nás si čerti nezoberú....

Decembrové obdobie aj nám prinieslo do škôlky predvianočnú náladu. Jesennú výzdobu vystriedali adventné vence, mikulášske postavičky, papierové čižmy, čertíci či anjeli. A samozrejme aj mikulášikovia.

Práve jeho sa deti nevedeli dočkať. Tešili sa na jeho veľké vrece plné sladkostí a krásneho anjela, ale obávali sa čerta, ktorý má prázdne vrece a železnú reťaz.

Dlho očakávaný Mikuláš k nám našťastie našiel cestu v sprievode čerta a anjela.

Deti Mikulášovi zarecitovali a zaspievali pekné básne a piesne nie len o ňom, ale aj o čertovi a nezabudli ani na anjela, ktorý sa tomu veľmi potešil. Deti z tanečného krúžku pod vedením tety Žanetky potešili hostí aj s vianočnou tanečnou choreografiou.

Nakoniec sa Mikuláš, čert aj anjel s deťmi rozlúčili, poďakovali a sľúbili, že budú zas celý rok dobré. Mikuláš im sľúbil, že o rok príde zas.....

A čo obávaný čert? Odišiel s prázdnym vrecom.....:) 

Vianočné posedenie seniorov.

V podvečer Mikuláša sa tanečná sála kultúrneho domu naplnila do posledného miestečka. Pán starosta obce Veľký Biel, Anton Danter pozval seniorov obce na vianočné posedenie a deti z tanečného krúžku pod vedením pani učiteľky Žanetky Nyársikovej im prišli zaspievať, zarecitovať a zatancovať s vianočnou náladou. 

DIVADELNÉ PREDSTAVENIE

Dňa 26.11.2019 nám spríjemnili chvíle bábkoherci z divadielka Na hojdačke. Predstavili sa známou rozprávkou Žabí kráľ, podľa predlohy bratov Grimmovcov. Deti spoločne s hercami, bábkami čarovali, spievali, tancovali, odvážne princezné z hľadiska dostali šancu bozkom vyslobodiť zakliateho kráľa. Obsah rozprávky bábkoherci doplnili aj prvkami súčasných tém, ako zdravá výživa, závislosť na mobilných telefónoch. Hlavnou myšlienkou predstavenia bolo: " Ak niečo sľúbiš, to treba splniť.... ."Okrem rozprávky deti zaujali aj krásne marionety, zaujímavé kulisy a pútavé pesničky. Z predstavenia odchádzali plní veselých a poučných zážitkov.

"BABIČKA, DEDUŠKO RADI VÁS MÁME, DARČEKY V PESNIČKÁCH, Z LÁSKY VÁM DÁME....."

Takéto milé a láskavé slová zazneli počas slávnostnej besiedky, venovanej našim starkým.

V deň besiedky sa deti od rána tešili a nevedeli sa dočkať, kedy si budú môcť obliecť sukničky, pekné nohavice, či kostýmy. Zvedavé otázky, kedy príde moja babka, dedko, nemali konca.

Starí rodičia zaplnili sálu kultúrneho domu do posledného miesta a tešili sa na svoje vnúčatá. Svojim programom sa postupne predviedli Lienky, Motýliky, Mravčeky a Včielky. Pekné piesne, básne, tančeky a divadielka, v ktorých deti preukázali svoju šikovnosť, trpezlivosť, odvahu aj snahu, si vyslúžili potlesk a v nejednom prípade i slzičku dojatia .

"Naši drahí starkí, prajeme Vám pevné zdravie za všetko Vám ďakujeme. Vaše vnúčatá". 

Vystúpenie pre jubilantov

Dňa 9.novembra pripravila sociálna komisia pri obci Veľký Biel slávnostné posedenie pre jubilantov, všetkých starkých v obci, ktorí dosiahli krásny vek 80 a viac rokov. Po príhovore pána starostu Antona Dantera sa jubilantom prihovorili krátkym kultúrnym programom aj najstaršie deti z materskej školy.

Naším prianím bolo, aby starkým na tieto slávnostné chvíle zostali milé spomienky.

Výchovný koncert "NESIEME VÁM NOVINU"

Výchovný koncert rodiny Hlbockej "Nesieme Vám novinu" vniesol do našej materskej školy príjemnú vianočnú atmosféru.

Manželia Hlbockí zaujali deti hneď na prvý pohľad a to najmä preto, že prišli oblečení v krojoch, ktoré mnohé deti poznajú len z rozprávania. Keď zazneli prvé tóny piesní v sprievode hudobných nástrojov ako fujara, koncovka, šesťdierková píšťalka, píšťalka dvojačka, drumbľa, píla, gajdy, mrmlák, flauty, husle, ozembuch, ninera nastalo v triede ticho a deti s úžasom počúvali.

Koncert popretkávaný piesňami, hudbou a hovoreným slovom nám priblížil Vianoce, vianočné zvyky a tradície, ale aj na zvyky, ktoré Vianociam predchádzajú. Obdobie od Martina cez Katarínu, Ondreja, Barboru, Mikuláša, Luciu až k samotnému Štedrému dňu bolo spojené s množstvom prísloví, porekadiel, piesní a zvykov, ktorými sa kedysi ľudia riadili. Vianočnú atmosféru nám ľudoví umelci navodili koledovaním, spievaním vianočných piesní, kolied, vinšovaním a prezentovaním vianočných zvykov. Do koledovania boli zapojené aj naše deti, oblečené do typických odevov z minulosti, ktoré im veľmi pristali. Deti si za svoje vianočné koledovanie vyslúžili veľký potlesk.

Na záver zaznela v podaní manželov, pieseň "Tichá noc, svätá noc", ktorá nám tak isto, ako celý koncert pripomenula, že sa začal čas adventu a pomaly sa blížia Vianoce, na ktoré sa všetci tak veľmi tešíme. 

Halloweenska noc v škôlke

Na nástenke našej škôlky sa objavil plagát s textom "Milí predškoláci, chcete sa zúčastniť na jednom strašidelne dobrom hallowenskom večierku? "

A predstavte si, jeden októbrový piatkový podvečer sa pred bránou škôlky začali schádzať všelijaké tajomné bytosti : ježibaby, kostlivci, duchovia a strašidlá... Boli to naši predškoláci, ktorí sa rozhodli, že ukážu svoju odvahu a strávia strašidelno-zábavnú halloweensku noc v škôlke. Pani učiteľky v ničom nezaostávali a tak zamaskované za bosorky, strašiakov a príšerky, vítali deti. Pri hľadaní bosoriek a pokladu na dvore pri svetle sviečok a svietiacich svetlonosov sa nikto nedal odradiť tmou a čudesnými zvukmi noci. Deti nebojácne a hrdinsky vyhľadali všetky schované bosorky, ktoré ich za odvahu odmenili sladkosťami. Hallowenské vedierka sa rýchlo naplnili sladkosťami. V " začarovanej strašidelnej škôlke" každé strašidlo pri prechode strašidelnými dverami preukázalo svoju odvahu a pomohlo pomiešať "hallowenský guláš" z farebných špagiet, myší, potkanov a chrobákov. Potom hlavná bosorka pasovala žezlom strašidlá na účastníkov strašidelnej noci. Po pasovačke už deti čakalo hallowenské menu: obložené chlebíčky s čajíkom a ako dezert sme si pochutnali na sladkých a slaných pochúťkach. Večer bol plný strašidelných súťaží a hier a zakončili sme ho poriadnou diskotékou. Po náročnom dni nás čakali postieľky a rozprávka. Spalo sa nám sladko a ráno nás na stole čakali chutné hallowenske raňajky.

Všetkým maminkám, ktoré nám hallowensku noc osladili koláčikmi a slanými dobrôtkami veľmi pekne ďakujeme.

Predplavecká príprava 21.10.-25.10.2019

Jedným z hlavných cieľov našej materskej školy je zvýšiť telesnú aktivitu detí,

posilniť ich psycho-fyzické zdravie a zvýšiť pozitívne postoje detí k svojmu zdraviu prostredníctvom rôznych aktivít s telovýchovným zameraním. Medzi tieto aktivity patrí aj predplavecká príprava, ktorej cieľom je priblížiť deťom vodné prostredie, naučiť ich pohybovať sa vo vodnom prostredí bez strachu a zábran, zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti pomocou rôznych zábavných hier a cvičení vo vode.

Tento školský rok sa nám podarilo zrealizovať pre deti predplavecký výcvik v spolupráci s plaveckým klubom Delfín pod vedením pani trénerky Valérie Pipíškovej. Výcviku sa zúčastnilo 19 detí z III. a IV. triedy. Nie všetky však vydržali do konca, ale pre väčšinu z nich bol pobyt v bazéne veľkým zážitkom, o čom svedčia aj fotografie. Na záver výcviku deti absolvovali preteky v plávaní a za šikovnosť a získané plavecké zručnosti boli odmenené "Mokrým vysvedčením" a sladkosťou. 

Exkurzia v sadoch Dobré Jablká v Dunajskej Lužnej

Symbolom jesene sú jednoznačne aj jablká, ktoré sú nielen chutné ale i veľmi zdravé. Na jeseň sa oberajú, uskladňujú, varia, sušia, skrášľujú nám jesenné dni. V mesiaci október sa organizujú rôzne jablkové slávnosti, programy a preto sme s radosťou prijali ponuku zúčastniť sa Exkurzie v sadoch Dobré Jablká.

Dňa 10.10.2019 nám počasie prialo, slniečko sa na nás usmievalo, a tak sme sa s predškolákmi príjemne poprechádzali medzi jabloňami, malinovými kríkmi . V sadoch na nás už čakali ovocinári, ktorí zaujímavou prednáškou a ukážkami obohatili, rozširovali naše poznatky o pestovaní jabĺk a informovali o zázračných účinkoch tohto kráľovského ovocia. Na záver sme mali možnosť ochutnať rôzne druhy jabĺčok, a do škôlky sme sa vrátili s peknými zážitkami a samozrejme aj s odmenou - jabĺčkami, omaľovánkami a pexesom.

Dňa 08.10.2019 sme boli aktívnymi divákmi výchovno- vzdelávacieho predstavenia s názvom: 

Po stopách hudby, v ktorom nám Trubadúr rytier Gaston rozpovedal príbeh o tom ako sa zrodila hudba. Spoločne sme sledovali jej stopy naprieč storočiami, dozvedeli sme sa kto bol trubadúr, zoznámili sme sa s rôznymi hudobnými i rytmickými nástrojmi, od paličiek z doby kamennej, cez lutnu zo stredoveku až po gitaru. S rytierom Gastonom sme sa naučili veľa nového, zahrali sme sa aj sme si zaspievali.


Stražanovo bábkové divadlo - Medovníkový domček

Vo utorok, 24. septembra k nám zavítalo naše obľúbené Stražanovo bábkové divadlo so známou klasickou rozprávkou "Medovníkový domček". Stražanovo bábkové divadlo vždy prináša rozprávkovú pohodu i pastvu pre rozžiarené detské oči a inak tomu nebolo ani v tento deň. Svojimi originálnymi marionetami z lipového dreva a scénicky oživenými ľudovými príbehmi sa prihovorilo deťom. Prostredníctvom týchto bábok prezentovali deťom príbeh Janka a Marienky, ktorí sa nenechali oklamať ježibabou. Deti bábkohercov odmenili veľkým potleskom. Po skončení príbehu ešte nasledovala krátka exhibícia ďalších zaujímavých bábok, ktoré hoci v príbehu neúčinkovali, ale zaujali a pobavili deti, ako napríklad koza - saxofón, vlk - gitarista. V závere mali deti možnosť vyskúšať si, aké je náročné pohybovať s takými bábkami a stali sa aj oni na chvíľu bábkohercami. 

Jeseň v materskej škole

"Maľovala pani Jeseň farbičkami listy, jeden žltý, druhý hnedý, tretí ostal čistý."

Opäť po roku k nám zavítala pani Jeseň a odela svet do pestrých farieb. Slnko sa z oblohy pomaly vytráca, jeho lúče už tak nehrejú. Teploty klesajú, dni sa krátia a počasie je čím ďalej tým viac pochmúrnejšie a sychravejšie. Je najvyšší čas na zber poslednej úrody z polí, záhrad a ovocných sadov. Všetky tieto charakteristické znaky sú obsahom edukačného projektu "Jesenná brána sa otvára" a témy "Jeseň" a "Poďme spolu do záhradky - ovocie, zelenina" umožnili deťom aktívne spoznávať rôzne druhy ovocia a zeleniny, pomenovávať a priraďovať názvy, ochutnávať, rozlišovať ovocie aj zeleninu všetkými zmyslami, hrať sa pohybové hry, recitovať básničky, spievať pesničky a tvoriť rôznymi výtvarnými technikami. V tomto čase sme v materskej škole usporiadali aj výstavu ovocia, zeleniny, aranžmánov a svetlonosov, do ktorej sa mohli deti so svojimi rodičmi zapojiť a vytvoriť spolu z prírodnín zaujímavé výtvory. Týmito krásnymi aranžmánmi sa nám podarilo rozveseliť priestory materskej školy a vytvoriť z darov prírody prekrásne zvieratká, obrazy, ikebany, kytice, vyrezávané tekvice alebo aj svietniky. Každého škôlkara, ktorý sa zapojil do výstavy, čakala malá odmena a diplom. Samozrejme veľká vďaka patrí aj rodičom, ktorí boli svojim deťom pri tvorení nápomocní a úžasne tvoriví. A to nie je všetko... Aj túto jeseň sme sa zapojili do Výstavy ovocia a zeleniny usporiadanú Výborom ZO SZZ vo Veľkom Bieli, ktorá sa konala v barokovom kaštieli vo Veľkom Bieli. Organizátorom výstavy v mene detí ďakujeme za ovocnú odmenu.